Organik Soğan Üreten En büyük Türk Firmasının Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz!

 

Bir aile şirketi olan şirketimizin kökleri, tarım geleneğinin nesilden nesile aktarıldığı 1850’lere dayanmaktadır. Organik tarıma ve soğana geçtiğimiz 1990’ların sonlarına kadar üretimin ana profili buğday ve arpaydı. Soğanı kendimiz yetiştirmenin yanı sıra, soğan dışında her türlü sebzeyi üreten ülkenin diğer çiftçileriyle de işbirliği yapıyoruz. Türkiye zengin iklim çeşitliliğine sahip bir ülke olduğundan mahsulün hasat zamanı bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Firmamız, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli tarımsal ürünlerin dağıtımını organize etmektedir.

Orta Anadolu iklimi, uzun sıcak yazlar ve düşük hava nemi sayesinde soğanlarımız özellikle hastalıklara karşı dayanıklıdır ve çok uzun süre saklanabilir. Hasat, soğanları önce 2-3 hafta güneşin altında yerde bırakan 100 çalışanımızın yardımıyla sadece elle yapılır, bu süre zarfında güzel koruyucu derilerini geliştirirler, bu da onları özellikle uzun süre saklanabilir hale getirir. .

Organik soğanın yanı sıra organik buğday, arpa ve patates yetiştiriyoruz. Sezon başına ortalama hasat miktarları şu şekildedir: 3 000 ton organik soğan, 250 ton organik buğday, 200 ton organik arpa ve 50 ton organik patates. Faiz durumunda özel sipariş alırsak diğer tarım ürünlerini de üretiyoruz.